reklama

Mosty spojují. Ale co dělají tepelné mosty?

Tepelné mosty velmi často nepřímo přispívají kromě úniku tepla také k vlhnutí rohů a vzniku plísní. Plísně jsou pro lidský i živočišný organismus velmi nebezpečné a stojí i za celou řadou zdravotních komplikací. Předejít vzniku plísní a tvorbě tepelných mostů bychom měli pomocí kvalitních izolací exteriérů nebo interiérů. Jednou z možností je použití speciální nátěrové hmoty.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak eliminovat tepelné mosty?

Na odhalení problému, kterému se říká tepelné mosty, budete potřebovat víc než jen zrak, protože jde o skryté poruchy. Není totiž most jako most. Tepelný most je nejčastěji místo v konstrukci objektu, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu.

Nejčastějším důvodem vzniku tepelných mostů je špatně zhotovená konstrukce stavby nebo nesprávně zvolená a aplikovaná izolace. V tom, abyste dokázali odhalit tepelné mosty, vám může pomoci třeba termální kamera. Měřením povrchové teploty odhalíte právě takovou skrytou závadu. 

Další metodou je plošné měření, které se provádí při podezření, že se v konstrukci tepelný most nachází. Změří se povrchová teplota, relativní vlhkost, emisivita a další faktory a ze souhrnu se vypočítá lokální tepelný odpor. 

Vznik tepelných mostů znamená úniky tepla a nástup plísní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vznik tepelných mostů znamená úniky tepla a nástup plísní

Největším problémem jsou teplotní úniky

Pokud v místě tepelného mostu při nízkém tepelném odporu a vyšší tepelné vodivosti dochází ke snižování vnitřní povrchové teploty a na druhé straně zvyšování vnější teploty, místo rychle dosáhne teploty rosného bodu, a to vyústí až do vzniku plísní. Tepelné mosty ovlivňují i tepelný odpor budovy, což se ve výsledku odráží na vašich zvýšených účtech za vytápění.

Plísně v interiéru mají neblahý vliv na zdraví majitelů objektu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plísně v interiéru mají neblahý vliv na zdraví majitelů objektu

Jedním ze způsobů, jak tepelné mosty eliminovat, je vnější izolace objektu. Je nejideálnější, ale také nejdražší a její realizace trvá nejdéle. Ne každý objekt (např. historické budovy nebo celoplášťové dřevostavby) je pro realizaci vnější izolace vhodný. 

Alternativou je reflexní izolační nátěrová hmota. Tato hmota je na bázi mikrosfér, které fungují na základě fyzikálního principu bez přítomnosti jakýchkoliv chemických přípravků. Mikrosféry jsou duté skleněné kuličky, které na základě fyzikálního principu zamezují přenosu tepla a při aplikaci na stěnu do sebe toto teplo pohlcují a vyzařují je zpět. 

Hloubková penetrace zamezí únikům tepla z interiéru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hloubková penetrace zamezí únikům tepla z interiéru

Tímto způsobem se vnitřní stěny interiéru stanou na dotyk teplými a nedochází tak ke vzniku škodlivých plísní. Skleněné kuličky jsou pouhým okem neviditelné, a celá hmota je zpracovaná do praktického nátěru, který lze libovolně tónovat a používat jako běžnou nátěrovou hmotu. 

Nátěrová směs je určená pouze do interiérů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nátěrová směs je určená pouze do interiérů

Nátěrová hmota se používá stejně jako všechny ostatní, tudíž ji lze roztírat válečkem i štětcem. 

Izolační hmota se roztírá stejně jako běžná nátěrová hmota
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Izolační hmota se roztírá stejně jako běžná nátěrová hmota
Tepelné mosty nepříznivě ovlivňují řadu věcí. Úniky tepla znamenají prodražení topné sezóny, a pokud ubereme na teplu, začnou se na exponovaných místech tvořit plísně. Vnitřní eliminaci tepelných mostů můžeme zajistit pomocí speciálního nátěru. ABAMAL je interiérový nátěr pro použití na stěny obytných budov. Svými vlastnostmi dokáže uspořit významné částky na energiích.

Vzniku tepelných mostů se vyplatí vyvarovat již při stavbě, protože později není snadné je v konstrukci odhalit a jejich dodatečné odstranění je obtížné.

Použití speciální nátěrové hmoty je řešením důsledků vzniku tepelných mostů. V zimních měsících navíc zabraňuje únikům tepla z objektu, v letních měsících naopak zabraňuje přehřívání objektu a vytváří příjemné klima uvnitř. Významně snižuje náklady na energii pro chlazení nebo vytápění a zamezuje vzniku plísní.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení, veselebydleni.cz, ceskestavby.cz veselebydleni.cz, ceskestavby.cz

Publikováno: 30. 3. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová