reklama

Dispozice domu

Při stavbě domu je jednou z velmi důležitých věcí zvolit co nejvhodnější vnitřní dispozici domu. Odvíjí se od současné i plánované rodinné situace a je třeba si říct, kde a kolik trávíte času a k čemu budete jednotlivé místnosti využívat. Také návaznost jednotlivých místností a orientace na světové strany musí dávat smysl.

Zvolit tu správnou dispozici místností v domě je velmi důležité, aby se vám v novém dobře a pohodlně žilo. Je to důležitější než počet čtverečních metrů.
Dispozice domu

Rozdělení domu na zóny

Dispozice domu by měla být taková, aby dané části byly plně funkční bez návaznosti na další místnosti domu. Určitě by nebylo dobré, aby byl dětský pokoj umístěný za obývacím pokojem a děti po „večerce“ běhaly skrz obývák na záchod. To samé platí třeba v případě nemoci. Rovněž platí to, že každá místnost by měla mít úložné prostory, aby byly potřebné věci při ruce a například pro ručníky do koupelny v patře nebudete muset chodit do komory pod schody.

Obecně lze dům rozdělit na denní a noční zónu:

  • denní zóna – takzvaná společenská, v přízemí domu bude složená z kuchyně, obývacího pokoje, toalety a v případě prostoru i koupelny. To platí zejména v případě, že je zde umístěna třeba pracovna příležitostně využívaná jako pokoj pro hosty,
  • noční zóna – nebo také klidová, jejíž součástí jsou ložnice, dětské pokoje, téměř nutnou součástí je i toaleta s koupelnou. V případě dvoupodlažních domů bývají umístěny v patře.

Návaznost exteriéru a interiéru

Bezpochyby je nutné vyřešit dispozici domu tak, aby garáž či parkovací stání navazovalo na dům a vy jste mohli vkročit do domu bez pohybu v prostoru bez střechy. Ideální je vstoupit z garáže do prostoru se společnou střechou, vstup přímo do domu není z hlediska hygieny vhodný. Vchod do domu by kromě střechy měl být chráněn i závětřím. Za ním následuje zádveří, které by mělo být přiměřeně velké vzhledem k počtu obyvatel.

Na návrhu dispozice domu vidíme výhody i případné nevýhody dané varianty, je třeba si dát pozor, zda je z hlediska měřítka vše v pořádku
Na návrhu dispozice domu vidíme výhody i případné nevýhody dané varianty, je třeba si dát pozor, zda je z hlediska měřítka vše v pořádku

Orientace místností

Při řešení dispozice domu je dobré brát ohledy i na orientaci vůči světovým stranám.

  • Na východní stranu orientované místnosti jsou v létě ráno díky slunci osvětleny a prohřáty, naopak v zimním období je v nich poměrně zima. Je vhodné tedy na tuto stranu umístit ložnici, pracovnu či kuchyň.
  • Jižní strana je výhodná svým prohřátím díky slunci i v zimě. V létě je naopak nutné použít v oknech žaluzie a zamezit tak přehřívání a průniku ostrého slunce. Na jih umisťujme místnosti obytné – obývací pokoj, jídelnu, terasu i dětský pokoj.
  • Západ lze díky své prosluněnosti v odpoledních a večerních hodinách využít pro společenské místnosti typu herny, hudební místnosti či knihovny.
  • Studenou severní stranu je vhodné využít pro spíže, komory, garáž i jiné místnosti, které nemají nároky na slunce a chlad jim prospívá.
Orientace na světové strany je klíčová při navrhování dispozic domu. Místnosti byste měli umisťovat dle jejich využití
Orientace na světové strany je klíčová při navrhování dispozic domu. Místnosti byste měli umisťovat dle jejich využití

Na co vše je třeba brát ohled

Při tvoření dispozice nového domu je dobré se zaměřit na několik věcí, které jsou důležité, abyste si zvolili správnou velikost domu.

  • Podlahová plocha – počet čtverečních metrů není tak důležitý, jak si asi mnozí myslí. Mnohem důležitější je půdorys místnosti a také možnost využití její plochy. Svou roli v tom hraje umístění oken a dveří a prostoru používaného pro průchod do jiné místnosti či k oknu. Také lze brát v potaz, zda jde místnost rozdělit nebo spojit.
  • Počet místností – je důležitý nejen počet místností obytných, ale i místností technických. Pračku se sušičkou určitě budete mít raději schovanou v technické místnosti, než aby překážely v koupelně nebo dokonce v kuchyni.
  • Návaznost místností – při dobře promyšlené dispozici budou všechny místnosti v domě logicky navazovat a ušetříte tak prostor. Vyvarujte se tedy složitého členění a zbytečných chodeb a hal.
  • Budoucnost – myslete do budoucnosti, ale ne ve smyslu zvýšení počtu místností či jejich velikosti, ale v možné změně jejich funkce, případného rozdělení či sloučení, nebo přistavění.
  • Výška místností – v normě daná výška je minimálně 2,5 metru v obytných místnostech. Je ale dobré myslet třeba na to, že navýšením tohoto rozměru se připravíte na možnost vestavění patra na spaní a tím možným změnám ve funkci pokoje.
Velikost domu a podlahová plocha není klíčovým prvkem, důležitější je dispozice místností domu, jejich půdorys a využitelnost prostoru
Velikost domu a podlahová plocha není klíčovým prvkem, důležitější je dispozice místností domu, jejich půdorys a využitelnost prostoru

Zvolit tu správnou dispozici domu je asi jedna z těch nejtěžších věcí při stavbě nového domu. A i při dobrém plánování nakonec zjistíte, že by některé věcí, i když maličkosti, mohly být přeci jen trochu jinak, než právě jsou. Nejdůležitější ale je, aby se vám v domě líbilo a co nejvíce vám uspořádání vyhovovalo.

Publikováno: 14.4.2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce