reklama

Renovace starých garážových vrat

Všichni si jsme dobře vědomi toho, že je stále co opravovat či rekonstruovat. Ať už bydlíme v době se zahradou nebo v panelákovém bytě, kutilství nikdy neumírá. V dnešním díle se společně pustíme do renovace starých garážových vrat, která díky našemu zákroku dostanou zcela nový háv.

Vrata
i (Zdroj: Prima DOMA)
Renovace starých garážových vrat (Zdroj: Prima DOMA)

Demontáž vrat

Úplně na začátku je velice důležité nachystat pracovní plochu. Vzhledem k tomu, že budeme renovovat celá vrata od garáže, bude tato plocha poněkud větší. Vysadíme první křídlo od vrat a položíme na pracovní plochu. Veškeré staré palubky, které tvoří přední pohledovou část, odstraníme. Zbude nám pouze rám vrat. Pečlivě si tento rám prohlédneme a po pečlivém prozkoumání jsme objevili rozsáhlou hnilobu na spodní části tohoto rámu. Odstraníme tedy i spodní část rámu. Ostatní části opravíme.

Staré palubky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Veškeré staré palubky, které tvoří přední pohledovou část, odstraníme (Zdroj: Prima DOMA)

Oprava rámu

V tuto chvíli se pustíme do renovace rámu starých garážových vrat. Starý nátěr odstraníme za pomoci horkovzdušné pistole a špachtle. Na některých místech je barva do rámu zažraná. V těchto místech si pomůžeme jinými prostředky. Použijeme drátěný kartáč, který nasadíme na vrtačku a veškerá takto poničená místa přebrousíme, abychom se zbavili starého nátěru. Celý rám budeme následně brousit za pomoci elektrického hoblíku do roviny. Takto si připravíme rám garážových vrat pro nanesení nátěru.

Starý nátěr
i (Zdroj: Prima DOMA)
Starý nátěr odstraníme za pomoci horkovzdušné pistole a špachtle (Zdroj: Prima DOMA)

Místa, kde je materiál rozštípnutý zalepíme polyuretanovým lepidlem. Lepidlo naneseme na poničená místa, stáhneme truhlářským ztužidlem a necháme zaschnout. To samé provedeme na místech, kde se nám část materiálu vyštípne.

Stahování
Lepené místo stáhneme svěrkami (Zdroj: Prima DOMA)
Lepidlo
Lepidlo naneseme na poničená místa (Zdroj: Prima DOMA)

Spodní uhnívající část vrat přijde pryč. Vzhledem k tomu, že tato část díky nepřízni počasí trpí nejvíce, použijeme zde kovovou lištu do tvaru U. Ta bude renomovaná vrata chránit před dalším uhnívání.  Ve spodní části vrat si zakreslíme místo, kam nová kovová lišta přijde, a přebytečnou shnilou část uřízneme.

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Spodní uhnívající část vrat přijde pryč (Zdroj: Prima DOMA)

Místa, kde zůstaly staré hřebíky, také opravíme. Těchto hřebíků se hravě zbavíme lamelovým kotoučem.

Natírání výplně

Pro výplň staronových vrat jsme použili fasádní prkna. Tato prkna se běžně používají na obklady fasád, neboť jsou sešikmená, tím do sebe perfektně zapadají a dešťová voda po nich krásně stéká. Všechna prkna jsme si dopředu nařezali na požadovaný rozměr dle rámu garážových vrat a natřeli hnědou lazurou.

Nové palubky
Pro výplň staronových vrat jsme použili fasádní prkna (Zdroj: Prima DOMA)
Nátěr
Nátěr (Zdroj: Prima DOMA)

Příprava rámu

Nyní již můžeme odjistit truhlářská ztužidla, která jsme použili na lepená místa. Celý rám si ještě jednou přebrousíme vibrační bruskou a zatmelíme případné praskliny. Přetmelená místa ještě jednou přebrousíme a celý rám vrat pečlivě očistíme. Vzhledem k tomu, že bychom neměli, jak připevnit výplň našich renovovaných vrat, připravíme si ještě šest kusů menších latěk, které si uřízneme ze střešní latě. Samozřejmě si tuto lať musíme seříznout tak, aby její tloušťka lícovala s vnitřními příčnými latěmi rámu garážových vrat. Přesně si naměříme vzdálenost mezi příčnými laťkami a za pomoci pokosové pily nařežeme střešní lať na šest kusů o požadovaném rozměru. Tyto malé laťky přišroubujeme konstrukčními vruty k bočnicím renovovaných vrat.

Broušení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Poškozená místa zbrousíme (Zdroj: Prima DOMA)

Finalizace rámu

Celý rám si nyní natřeme šedou barvou. Změříme si ještě spodní část mezi bočnicemi rámu vrat, připravenou kovovou lištu seřízneme za pomoci úhlové brusky na požadovaný rozměr a připevníme.

Kovové části
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kovový rám vrat obrousíme (Zdroj: Prima DOMA)

Montáž výplně

Nyní přichází na řadu výplň našich vrat. Připravené a natřené diagonály postupně přikládáme k rámu garážového křídla, pečlivě je vždy narovnáme a jednu po druhé přišroubujeme. Postupujeme od spodní části vrat k vrchní. Na Poslední přišroubované prkno tužkou zakreslíme, kde vrata končí. Za pomoci elektrického hoblíku zarovnáme toto prkno a seřízneme jeho hranu.  Seříznutou část natřeme lazurou. První křídlo vrat je hotové a můžeme jej nasadit do pantů.

Další křídla vrat

V tuto chvíli musíme opravit dvě zbývající křídla našich vrat. Nejprve si však připravíme úplně všechna fasádní prkna určená pro výplň renovovaných vrat. Jedno po druhém natřeme hnědou lazurou a necháme zaschnout.

Při renovaci pravého bočního křídla postupujeme naprosto shodným způsobem, jako u již u dokončeného znovuzrození prvního křídla garážových vrat. Opět se zbavíme starého nátěru rámu, polyuretanovým lepidlem zalepíme veškerá poničená místa a celý rám připravíme úplně stejným způsobem na nový nátěr. Na spodní část tohoto křídla opět přijde kovová lišta, kterou připevníme na spodní část vrat.

Při rekonstrukci středového křídla pokračujeme opět naprosto shodným postupem až do chvíle, kdy přijde na řadu spodní kovová lišta. Vzhledem k tomu, že na této části vrat je dolní zástrč pro dvoukřídlá vrata, nemůžeme odstranit spodní dřevěnou část tohoto křídla. Okružní pilou si do tohoto prkna vyřízneme drážku, aby bylo možné kovový plech uchytit.

Kompletace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kompletace (Zdroj: Prima DOMA)

V posledním kroku ještě přivrtáme ke středovému křídlu laťku, a to po celé jeho délce. Musíme si jen dát pozor, abychom nezasahovali touto laťkou do místa, kde má být klika a kování. Poslední křídlo vrat opět natřeme šedou barvou, přišroubujeme diagonály a nasadíme na své původní místo.

Finálním krokem je nasazení kování a kované kliky do nově zrekonstruovaných vrat.

Bezpečnost práce a použité nářadí

Při rekonstrukci starých garážových vrat jsme samozřejmě dbali na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a používáme ochranné pomůcky.  Během celého projektu bylo použito nářadí české firmy ASIST. Firmy, která vyrábí nejznámější a nejpoužívanější značku nářadí českých kutilů. Toto nářadí se vyznačuje příznivou cenou a nejširším sortimentem náhradních dílů. Díky tomu může být hravě opraveno i starší nářadí, kterému již skončila jeho tříletá záruční lhůta. Společnost klade velký důraz na bezpečnost používaného nářadí. Také ergonomie vyráběného nářadí hraje obrovskou roli, neboť je velice důležité, aby se s nářadím pracovalo pohodlně a perfektně padlo do každé ruky. Příznivé ceny používaného nářadí zaručily vzestup firmy a její usídlení na přední pozici v prodeji nářadí.

Při našem projektu byla největším pomocníkem ruční okružní pila, která je báječným pomocníkem každého kutila. Má plynule nastavitelný úhel úkosu v rozmezí 0 až 45°. Díky jejímu výkonu v kombinaci s 4500 otáčkami a rovnoběžným vodítkem, můžete dosáhnout rychlého a velice přesného řezu. Dále pila disponuje ergonomickým držákem rukojeti, což zaručuje pohodlné držení i při delší práci s pilou. Také jsme použili pokosovou pilu. Jedná se o báječného pomocník v domácí dílně. Pro přesné řezání využívá laserového měřítka a je určena k řezání různě tvrdých dřev, dřevěných profilů, ale i plastů. Tato pila disponuje přesným nastavením úhlů řezání a prodlužujícími podpěrami, díky kterým je možné řezat i delší předměty.  Dalším pomocníkem byla např. aku vrtačku s plynulou regulací mezi dvěma stupni otáček a možností nastavení utahovacího momentu. Pro broušení i řezání materiálu jsme použili vibrační brusku, která se perfektně hodí pro každého domácího kutila. A také jsme použili úhlovou brusku. Tento stroj by neměl chybět v žádné domácí dílně. Hodí se na hrubé broušení, ale i na řezání kovu, kamene či zdiva. Díky snadné výměně brusných kotoučů s ní můžeme opracovávat různé druhy a typy materiálu. Navíc je její rukojeť vhodná jak pro praváky, tak i pro leváky.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14.2.2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Beata Boháčová