reklama

Suchá podlaha vyřeší nejen podlahové topení, ale ušetří i čas

Suché podlahy se využívají především u staveb a konstrukcí, kde má přítomnost vlhkosti ve stavbě negativní vliv na životnost a kvalitu celé konstrukce – jedná se především o dřevostavby. Rozdíl mezi suchou a mokrou podlahou je ten, že na mokrou se používá beton, zatímco suchá podlaha je tvořena sádrovláknitými deskami.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Skladba a instalace suché podlahy

Mezi hlavní výhody suché podlahy patří nízká hmotnost a rychlý postup výstavby, která se obejde bez dlouhých technologických přestávek. U suchých podlah totiž zcela odpadá vylévání betonu. Suché podlahy se dají instalovat na základovou betonovou desku i lehký trámový strop, hodí se jak pro novostavby, tak pro rekonstrukce. Jsou tak skvělým řešením i pro podlahy v podkroví. Nízkou hmotnost pak oceníte i při dopravě a samotné montáži.

Co je potřeba vědět před pokládkou suché podlahy:

 • jaká bude podkladní vrstva
 • jaká rovinnost
 • kolik je čistá výška podlahy
 • jakou chceme požadovanou únosnost
 • nároky na akustiku
 • tepelně izolační vrstvu
 • podlahové vytápění

Samotná montáž suché podlahy trvá déle než montáž podlahy, ale k instalaci je nutné připočíst dobu zrání betonu u mokré podlahy, zatímco pochozí vrstva suché podlahy je použitelná už za 24 hodin. 

Na betonový podklad se při instalaci suché podlahy vrství materiály takto:

 1. základ, tedy beton
 2. PE fólie
 3. vyrovnávací podsyp
 4. kročejová izolace např. z minerální vlny
 5. roznášecí OSB desky nebo sádrovláknité desky

Na tuto vrstvu se už pokládá vybraná podlahová krytina.

Pro stavbu suché podlahy lze využít OSB desky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro stavbu suché podlahy lze využít OSB desky

Po obvodu místnosti se na stěnu instaluje izolační pásek z minerální vaty, který odděluje roznášecí vrstvu podlahy od svislé stěny a zamezuje přenosu hluku a vibrací z podlahové konstrukce do svislých stěn i do sousedních a níže položených místností. 

Okrajový izolační pásek z minerální vaty se instaluje po obvodu místnosti
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okrajový izolační pásek z minerální vaty se instaluje po obvodu místnosti

Jako základ suché podlahy se používá velkoformátová OSB či sádrovláknitá roznášecí deska. Na tuto vrstvu je kladena samotná podlahová krytina. Při výběru podlahové krytiny pro suchý systém výstavby neexistují prakticky žádná omezení. Roznášecí desky se pokládají většinou ve dvou vrstvách a spáry desek musí být překryté. Po položení druhé vrstvy se desky spojují pomocí vrutů.

Kročejové desky se spojují pomocí vrutů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kročejové desky se spojují pomocí vrutů
Suchá podlaha není instalací nijak zvlášť náročná
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Suchá podlaha není instalací nijak zvlášť náročná

Suché podlahy se nespojují pevně s podkladem. Pokud realizujete suchou podlahu na základové betonové desce, je třeba podlahu izolovat vrstvou tepelné izolace z polystyrenu. Podklad navíc musí být plný, rovný, stabilní a dostatečně únosný.

Vyrovnávací podsyp se používá pro vyrovnání podlahy suchou cestou. Díky dobrým tepelně-izolačním vlastnostem vyrovnávací vrstva zastává částečně i funkci tepelně-izolační. Na stávající podklad je potřeba položit geotextilii, která zamezí propadávání jemného granulátu. Písek, štěrk a další podobné materiály nejsou jako podsyp vhodné, protože vážou vlhkost.

Pro stavbu suché podlahy se nevyužívá beton, ale OSB desky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro stavbu suché podlahy se nevyužívá beton, ale OSB desky

Na vyrovnávací podsyp lze položit kročejovou izolaci z minerální vaty nebo roznášecí vrstvu z OSB či sádrovláknité desky. Při instalaci dvouvrstvé roznášecí vrstvy na první vrstvu desek aplikujte lepidlo nebo tmel. 

Vrstvy desek se spojují lepidlem nebo tmelem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrstvy desek se spojují lepidlem nebo tmelem
Při realizaci suché podlahy bude potřeba vybrat správnou kročejovou i izolační sádrovláknitou desku. Zatímco běžné sádrokartonové desky se používají především k obkladům stěn a stropů, sádrovláknité desky fermacell® jsou vhodné jako konstrukční materiál, požární ochrana, zvuková izolace či jako desky odolné proti vlhkosti. Jednovrstvé opláštění příčky sádrovláknitou deskou fermacell nahrazuje dvě vrstvy sádrokartonu a dvouvrstvé opláštění se hodí pro mezibytové stěny, na které je velmi vysoký požadavek na akustické parametry. 

Podlahové topení

Podlahové vytápění patří k takzvaným nízkoteplotním vytápěcím systémům, a toto topení suchou cestou nabízí velmi rychlý způsob realizace. Suché podlahy jsou vhodné pro podlahové topení. Podlahové topení v suché podlaze je tvořeno systémovou deskou, ve které je tažené samotné elektrické nebo teplovodní potrubí. Systémové desky podlahového topení jsou z polystyrenu. 

U suchých podlah se nepracuje s žádnou vlhkostí, která prodlužuje dobu výstavby. Suché podlahy proto představují revoluci ve stavebnictví. Suché podlahy splňují požadavky protipožární ochrany, požadavky na izolaci před hlukem a požadavky na tepelnou izolaci.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení, James Hardie Europe GmbH, stavimbydlim.cz

Publikováno: 20. 3. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová