Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jedovaté rostliny, které můžete pěstovat doma

Jedovaté rostliny, které můžete pěstovat doma

Existuje ohromné množství pokojových rostlin, které můžete pěstovat doma. Jsou různě náročné, vyžadují různé podmínky a některé z nich jsou i jedovaté. Na jedovatost bychom si měli dát pozor, pakliže máme doma také děti anebo chováme nějaké mazlíčky. Nemuselo by to totiž dobře dopadnout. Víte, jaké pokojové rostliny jsou nejvíce jedovaté?

reklama

Proč jsou jedovaté rostliny jedovaté?

Jedovatost v rostlinách způsobují různé látky. Převážně jde o alkaloidy, které působí jako nervové jedy nebo třeba glykosidy, které dráždí pokožku. Saponiny pak dráždí pro změnu sliznice. Jedovatá může být přitom celá rostlina nebo pouze její části (plody, kůra, kořeny, hlízy, cibule nebo květy).

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk patří k těm nejznámějším a nejodolnějším pokojovým rostlinám. Vydrží skoro vše. Jenže je jedovatá. Její požití způsobuje otravu, která se projevuje zvracením a bolestmi hlavy a břicha. Nebezpečná je i pro své ostré špičaté listy, jimiž se může obzvláště dítě ošklivě popíchat.

Difenbachie

Další velmi jedovatou pokojovou rostlinou je Difenbachie, která je pěstována hlavně pro své krásné velké listy s barevným, žlutobílým vzorem. Jenže už domorodci z deštného pralesa z ní vyráběli otrávené šipky. Když dítko požvýká list z této rostliny, ucítí nejprve pálení úst a krku, pak se objeví otok, který mu znemožní mluvit a může ho i udusit. Nebezpečná je i tekutina, která se objevuje v horní části rostlin. S ní se velmi snadno může otrávit i váš domácí mazlíček.

Scindapsus

Scindapsus je velmi známá pokojová rostlina, která je doporučována začátečníkům. Je to proto, že je to velký nezmar, rostoucí neuvěřitelně rychle. Dobře se i množí a jednu dobu jste ji mohli najít snad v každé domácnosti. Vyhovují ji i tmavé kouty. Jenže svými účinky se podobá Difenbachii. Ostatně, vždyť to jsou příbuzné.

Kroton

Kroton pro svůj tvar i barvu listů patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Jenže i tohle je velmi jedovatá rostlina. Jeho listy obsahují poměrně nebezpečné nervové jedy. Otrava se projevuje podrážděním sliznice, puchýřemi a zvracením. Když se její míza dostane do kontaktu s kůží, způsobí ekzém.

Dračinec

Dračinec je nenáročnou rostlinou, která se podobá palmě. Požití listů vyvolá slinění a zvracení. Naštěstí nejde o prudce jedovatou rostlinu.

Filodendron

Další nenáročná a velmi oblíbená pokojovka je Filodendron. Bohužel obsahuje nebezpečný šťavelan vápenatý, který je nebezpečný hlavně pro zvířata. U lidí může podráždit pokožku a způsobit mírný otok jazyka a rtů, ale i to je nepříjemné.

Hippeastrum, čili Hvězdník

Hvězdník obsahuje toxický alkaloid lykorin, který způsobuje podráždění kůže, průjem, zvracení a zvýšené pocení. Nejvíce jedovaté jsou přitom jejich cibule. Pozor, abyste je nezaměnili s běžnou kuchyňskou cibulí, jsou si podobné.

Caladium

Caladium má zajímavě zbarvené listy. Sahat byste na ni však měli pouze v rukavicích, protože je dost jedovatá. Může způsobit podráždění pokožky. Její požití pak způsobuje otok sliznic, jazyka, rtů i hrdla, zhoršuje dýchání a řeč. Zabíjí. Zvláště u zvířat má otrava fatální následky.

Kala

Kala je nevšední pokojová rostlina, která je však jedovatá. Vylučuje na svých listech přebytečnou vodu, která obsahuje dráždivé látky. Když se dostane do kontaktu s kůží, způsobuje zarudnutí a alergickou reakci. Po požití se objevuje otrava. Této rostliny není záhodno se dotýkat bez rukavic.

Euphorbia, čili Trnová koruna

Euphorbia vylučuje jedovatý latex, ten se objevuje u každého řezu, ale i zranění rostliny. Při kontaktu s pokožkou způsobuje zánětlivé onemocnění kůže, vyrážku a puchýře. Vůbec nejvíce nebezpečné je, když se dostane do oka.

Vánoční hvězda

I když byste to nečekali, pozor byste se měli mít i při pořizování Vánoční hvězdy. Nebezpečná je především pro malé děti, kterým stačí pouze se jí dotknout a její jed mají hned na rukou. Zdravotní potíže přitom způsobuje stejné jako výše uvedená Trnová koruna.

Asparágus

Asparágus je oblíbenou tropickou rostlinou, která se v domácnostech vyskytuje poměrně často. Sama o sobě je neškodná. Jedovaté jsou však její plody. A na ty je nutno dát si pozor. Neměla by proto být v dosahu malých dětí a doma chovaných zvířat.

Pachypodium

O Pachypodiu se říká, že toho moc nepotřebuje. To je sice pravda, vždyť to je sukulent, ale je také pravda, že má také velmi nebezpečné jedovaté trny. Navíc, pokud by došlo nedejbože k jeho požití, způsobí i dost velkou bolest hlavy.

Anturie

Anturie, nebo také toulitka, patří k oblíbeným pokojovým rostlinám pro svou nenáročnost a své zajímavé květy. Jenže i ona je jedovatá. Požití listů způsobuje podráždění sliznice, zvracení, otok rtů a jazyka, ztížené polykání, dýchání a dušení. Objevit se může i průjem, krvácivý zánět trávicího traktu. A v tom nejhorším případě mohou způsobit selhání ledvin.

Klívie

Nejjedovatější částí této rostliny je její cibule. Kromě ní jsou však jedovaté i její další části. Obsahuje nervový jed. Její požití může způsobit kolaps, slinění, zvracení a průjem.

Brambořík

Brambořík je klasickou českou rostlinou. Jen málokdo však ví, že i ona je jedovatá. Její hlíza obsahuje cyklamin, který působí jako velmi účinné projímadlo. Ostatně se i jako projímadlo v minulosti používal. Tyto průjmy však zažít nechcete. Po požití hlízy se objevují prudké průjmy s křečemi, které vedou k dost výrazné dehydrataci. Pokud se dostane cyklamin na kůži, způsobuje podráždění.

Narcis

S narcisy se setkáváme především na jaře. Jde o typickou jarní květinu. Jenže její listy i stonky obsahují jedovatý alkaloid scilain. Květy a cibule pak další jedovaté alkaloidy Tazetin a lykorin. Po jejich požití vám hrozí nevolnost a průjem.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos.com (foto)

Klíčová slova:


Související články

Stojánek na květiny 13  fotek

Stojánek na květiny

Máte rádi květiny na stole po celý rok? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchý stojánek na květiny, do kterého můžete postavit zkumavky s řezanými neb ...


Jarní květina na stůl 8  fotek

Jarní květina na stůl

Nestihli jste koupit květinu na stůl? Vyběhněte na zahrádku nebo na louku, přidejte mašličku a hlavně pusu, maminky to potěší. Velký list přidejte ...


Zajímavá aranžmá z květin pro vaše potěšení 9  fotek

Zajímavá aranžmá z květin pro vaše potěšení

Ženy milují květiny. V kterékoliv roční době, počasí a situaci mají rády aranžmá z květin a rády květinami zdobí svůj domov. Máte-li na zahradě chr ...


Parožnatka může růst i v koupelně 12  fotek

Parožnatka může růst i v koupelně

Móda se mění až zběsilou rychlostí a se stejnou vášní se po určité době vrací. Platí to i o rostlinách. Pokojová rostlina, která v současné době pr ...


Okna patří květinám aneb parapety 11  fotek

Okna patří květinám aneb parapety

Většina květin a rostlin má rádo světlo nebo polostín a ten se nejlépe hledá u okna na dostatečně nosném a širokém parapetu. Co si však počít, když n ...


Břečťanový truhlík na květiny 9  fotek

Břečťanový truhlík na květiny

Jsou tu slunečné dny a s nimi přichází, i pro nás nadšené zahrádkářky, zkrášlování okenních parapetů, pergol, balkonů apod... Připravila jsem si pr ...


Pokojové květiny v atypických nádobách 5  fotek

Pokojové květiny v atypických nádobách

Pokojové rostliny si většina lidí představuje v klasickém květináči s podšálkem, nanejvýš tak v keramickém obalu. Květiny jsou dekorativní samy o sobě ...


Aby květiny nežíznily 5  fotek

Aby květiny nežíznily

Máte byt plný pokojových květin a musíte je na delší dobu opustit. Nechce se vám nikomu svěřovat klíče od bytu a květiny také nikam přestěhovat nemůže ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
0
Jaký zvolit rychlestoucí plot? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petra
0
Hortenzie velkolistá - špatné hnojivo Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×