Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Futony – výroba

Futony – výroba
Japonský styl bydlení - sezení a spaní na futonech, polštářcích a matracích položených na zemi - nachází své příznivce i v některých našich, často mladých domácnostech. Výhodou tohoto bydlení je, že v případě potřeby jednoduše „matracový nábytek“ uklidíme, dáme stranou a hned získáme, zejména v menších bytech, mnohem víc prostoru. Bydlení s futony může být také alternativním řešením pro dobu, než si pořídíme dražší nábytek. V každém případě se jistě najdou vyznavači tohoto mobilního bydlení, už jen proto, že ležení na matraci z přírodních materiálů je zdravé. Vždyť futony jsou tradičně vyráběné z bavlny, vlny, lnu, pohankových slupek, kokosových žíní, s přidáním latexové žíně a kaučuku.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • látku
 • nitě
 • režnou niť
 • knoflíky
 • molitanovou drť

Nářadí

 • šicí stroj
 • čalounickou jehlu
 • nůžky
 • žehličku

Postup

 1. Na ušití povlaku použijeme silnou lněnou, bavlněnou nebo vlněnou látku nejlépe v tradičně krémově smetanové barvě. Pro čtyři povlaky koupíme 2,5 m látky v šíři 170 cm a z přeložené šíře nastříháme čtyři polštářky, každý o rozměru 50 x 70 cm s přidáním 2 cm na okraje. Pro polštáře vystřihneme ze silné dvojité sypkoviny obdélníky stejných rozměrů.

 2. Z odstřižků lněné látky nastříháme 8 poutek (asi 37 x 12 cm) a zbytek použijeme pro ušití klop. Sypkovinu sešijeme dvojitým (tzv. skrytým) švem tak, že oba díly polštářku nejdřív sešijeme k sobě asi 0,5 cm od okraje. Pak látku obrátíme naruby, zarýhneme švy a opět kousek od prvního švu ji obšijeme tenkou záložkou podruhé. Tento šev se netřepí a vydrží i větší tah.

 3. Potom ušijeme poutka - na každé straně polštářku vždy jedno. Obdélníček látky po délce lícem dovnitř přeložíme a podélně jej sešijeme. Tunýlek obrátíme v líc, sežehlíme a případně šev ještě prošijeme. Za praktická držátka můžeme futonek snadno uchopit a podle potřeby při sezení posunovat.

 4. Ze zbytků látky vyměříme šířku klop podle šíře povlaku (bez přidání na švy). Látku podložíme tenčí bavlněnou podšívkou, směrem ke středu zakreslíme špičku a lícem k sobě oba díly sešijeme. Odstřihneme okraje, klopu obrátíme do líce, sežehlíme šev a vše přišijeme k povlaku.

 5. Lněnou část klopy položíme středem na dlouhou lícovou stranu povlaku. Obě části nastehujeme a na stroji k sobě přišijeme. Šev zažehlíme dovnitř směrem k cípu klopy a založíme i podšívku, kterou v ruce zapošijeme. Po stranách nyní zbývá jen kousek okraje pro zašití boků.

 6. V druhé dlouhé straně povlaku přišijeme oba díly k sobě a protilehlou dlouhou stranu založíme a zapošijeme. V bocích vyměříme posazení poutek a hned je k lícové straně přišpendlíme. Oba díla přiklopíme na sebe a strany i s poutky prostehujeme. Na stroji obě kratší části k sobě přišijeme.

 7. Na klopě si odměříme umístění tří dírek. Podle velikosti knoflíku je odlišnou nití naznačíme tak, že nastehujeme délku a šířku každé dírky. Na stroji nebo v ruce pak dírky ušijeme a prostřihneme je. Klopu uzavřeme a špendlíkem přes průstřih vyznačíme umístění knoflíků a přišijeme je.

 8. Při šití polštářků ze sypkoviny necháme část nesešitou pro naplnění. Polštářek pak můžeme vycpat drtí z molitanu (asi 1 kg, tj. jedno balení pytle). Celý obsah pytle nacpeme do polštářku a díru zapošijeme v ruce hustými stehy.

 9. Nakonec polštářky s molitanem prošijeme, aby získaly rovný povrch. Obsah rovnoměrně rozložíme, trochu smáčkneme a dlouhou čalounickou jehlou s režnou nití jej na čtyřech místech propíchneme na druhou stranu a zpět. Aby se látka netrhala, podložíme steh vždy kouskem látky. Oba konce nitě pak utáhneme a na jedné straně svážeme dvojitým uzlem.

 10. Pro milovníky přírodního stylu se nabízí další řešení. Mohou polštářek naplnit suchým, spíš jemnějším senem, které dovnitř nacpou a hodně ho stlačí. Vždyť i slamníky se dříve nacpávaly slámou, což potvrzuje i jejich název. Takto naplněné slamníčky nemusíme ani prošívat, sami drží tvar. Voňavou podušku si může dovolit každý, kdo netrpí alergií.

Pepův tipDrť molitanu koupíme v obchodech s látkou či galanterii. Čalounickou jehlu i s režnou nití koupíme v prodejnách kutilů a řemeslnických potřebách. Místo klop můžeme do povlaků přišít dlouhý zip.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Šicí stroj, který šetří vaše oči 5  fotek

Šicí stroj, který šetří vaše oči

Také máte při navlékání nitě do jehly pocit, že máte moc krátké ruce? Mžouráte přes brýle a říkáte si, proč už na to někdo něco nevymyslí. Pokud máte ...


Savené a voskovými pastely malované tričko 11  fotek

Savené a voskovými pastely malované tričko

Při vzpomínce na krásnou letní dovolenou si jistě vybavíme okamžiky strávené na prosluněné pláži u vody či v lese na houbách, svěží rána na rozkvetlé ...


Malované a savené ubrousky 10  fotek

Malované a savené ubrousky

Hezké ubrousky s malovaným jarním kvítím, tulipány a narcisy uděláme snadno. Savením přes šablony si připravíme podmalbu, na níž štětcem a textilními ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×