Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Víte, co máte dělat, aby zámky v zimě nezamrzly?

Víte, co máte dělat, aby zámky v zimě nezamrzly?

Náročnější klimatické podmínky, častý déšť, různé výkyvy počasí, a hlavně mráz, dávají zabrat i různým zámkům. Ať už to jsou zámky na autech, do garáží, nebo visací zámek na zahradě, je potřeba pravidelná údržba, aby nekorodovaly a neztratily svou funkčnost. Pro akutní případy máme pro vás několik tipů, jak si s tím poradíte.

reklama

Potížím v podobě zamrzlého zámku, ať už visacího nebo cylindrického, předejdete pravidelnou údržbou. Jednou za čas je určitě dobré zastříknout zámek vhodným přípravkem. Na trhu najdete širokou nabídku promazávacích a ošetřujících přípravků určených právě pro zámky. Můžete je také promazat jednoduše olejem, ale bylo by to zbytečné, a nemuselo by to danému zámku udělat dobře. Tento jednoduchý způsob je vhodný u klasických standardních zámků. Stačí kápnout olej na klíč a několikrát klíčem uvnitř otočit.

Přípravky vybírejte podle typu a potřeby ošetření. Nejsnadnější způsob u pevného zámku je zakápnout klíč, zasunout a vícekrát otočit, aby se zámek zevnitř promazal. U visacího zámku, pokud to jde, otočte zámek tak, abyste mohli kápnout nebo vstříknout přípravek přímo do zámku. Nechte zatéct, a pak zasuňte klíč a několikrát otočte. V zimě péči zvyšte, promazávejte pravidelněji, aby vám zbytečně zámky nezamrzly.

Pokud je zámek znečištěný, raději nevyplachujte vodou a mycími přípravky. Mohli byste zámek nenávratně poškodit. Pokud ano, důkladně zámek vypláchněte, co nejvíce osušte a zakápněte minimálně olejem. Raději ale sáhněte po vhodném přípravku a postupujte podle pokynů výrobce. Postupovat můžete stejně jako u preventivní péče. Pomocí klíče, případně pomocí drátu se štětinkami. Budete potřebovat takový drátek, který se pohodlně vejde do štěrbiny zámku. V případě většího znečištění je možné zámek rozebrat, nebo raději úplně vyměnit.

Jak uvolnit už zamrznutý zámek

Snadný a pohodlný způsob, jak o zámek lze pečovat, je mazivo 3 v 1, které umí zámek namazat, vyčistit a také v případě potřeby i rozmrazit. Stačí aplikovat, počkat pár sekund a zámek je opět připravený fungovat. Takový přípravek je všestranný, je možné ho použít na zámek u vchodu do domu, na visací zámek u garáže, nebo zahrady, a také na zámek u auta. Tam nás čeká nejčastěji nepříjemné zdržení v podobě zamrzlého zámku, kdy se ve spěchu nemůžeme dostat dovnitř.

Pokud nemáme po ruce profesionální přípravek, můžeme si pomoci několika triky. V podstatě pomůže cokoliv, co dokáže zámek zahřát. Přímý oheň z velkého hořáku raději nepoužívejte, mohl by se klíč poškodit, až dokonce roztavit. V případě auta by se rozhodně poškodil lak v okolí zámku. U vchodových dveří by to dopadlo podobně. Oprava by pak mohla stát mnohem víc, než trocha námahy s údržbou. Zkuste přiložit k zámku lahev s horkou vodou, nebo ručník namočený do horké vody, ideálně vložený do igelitového pytlíku. Pozor ale, ať se při tom neopaříte. Chvilku vyčkejte, zámek by měl povolit a roztát.

Můžete zkusit také nahřát přímo klíč zapalovačem. Dávejte pozor, ať se nespálíte, klíč držte raději přes nějakou látku, protože se může rozpálit celý. Pak ho zasuňte do zámku, počkejte pár sekund a otočte. A jste uvnitř. Zvažte ale, zda je materiál klíče odolný pro vystavení tak vysoké teplotě. Zkuste nahřát ostatní část, tedy tu, která se nezasouvá do zámku, a pozorujte, zda se klíč nepoškodí. U klasických fabkových zámků a klíčů nebo visacích zámků by to mělo být v pořádku. U odlehčených klíčů s barevným potahem nahřejte klíč raději jenom trochu. I tak by to ale mohlo stačit. Zapalovačem můžete opatrně nahřát také přímo zámek.

U visacích zámků můžete postupovat stejně. Tady někdy postačí i jenom zahřátí zámku v dlani, ale bude to trošku déle trvat. Záleží na tom, jak moc zámek promrzl. Pokud máte možnost, nahřejte nějaký hadr, obalte jim zámek a chvíli počkejte. Teplo zámek prohřeje a uvolní. Pokud víte, že nějaké zámek nebudete delší dobu používat, například u zahrady, kam v zimě nechodíte, tak ho preventivně obalte. Použijte kus staré látky a igelitový pytlík.

U auta doporučujeme mít raději vždy připravený rozmrazovač zámků a zbytečně neexperimentovat. Stojí pár korun a proti opravě je to minimální investice. Nezapomeňte mít rozmrazovač připravený mimo auto, abyste ho také mohli použít. Zamčený v autě po ruce opravdu není. Rámy dveří je dobré preventivně natřít glycerinem nebo silikonovým olejem, aby také nepřimrzly k rámu auta. V takovém případě může násilné otevření namrznuté těsnění poškodit. Pokud se vám přeci jen nedaří vhodně uvolnit zámek u dveří řidiče, zkuste jiné dveře a jednoduše prolezte. Při nejbližší příležitosti si hned pořiďte rozmrazovač. Nespoléhejte ani na otevírání na dálku. Nikdy nevíte, kdy se zasekne a budete potřebovat odemknout dveře manuálně. Poslední vychytávkou je klíčovou dírku na noc, nebo po dobu, kdy mrzne a zámek se nepoužívá, přelepit. Můžete zkusit obyčejnou lepicí pásku, nebo jinou lehce snímatelnou, třeba tlustší pásku. Tato rada ale není zaručená, záleží na síle mrazu.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Deštivo vystřídají mrazy, staré zámky se mohou zaseknout. Jak je před zimou správně ošetřit? 4  fotek

Deštivo vystřídají mrazy, staré zámky se mohou zaseknout. Jak je před zimou správně ošetřit?

Podzim dává jasně najevo, že má blíže k zimě než létu. Déšť v nížinách vystřídá mráz a sníh, který se už nyní vkradl do horských a podhorských oblastí ...


Antikutil - klíče, zámky, branky 8  fotek

Antikutil - klíče, zámky, branky

Klíče, zámky, mříže - někdy se bez nich neobejdeme, jindy jsou spíš na ozdobu. Ovšem ty v našem antikutilovi? Posuďte sami.


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×