Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vrátit výkon vašemu počítači nebo notebooku pomocí hardwarové a softwarové údržby

Jak vrátit výkon vašemu počítači nebo notebooku pomocí hardwarové a softwarové údržby

Pokud chceme, aby náš počítač nebo notebook vydržel co možná nejdéle, je zapotřebí věnovat dostatečnou pozornost údržbě zařízení. Údržba by se měla skládat ze dvou kroků – hardwarová údržba a softwarová údržba. Prostým používáním zařízení totiž dochází k postupnému znečištění a to, jak vně, tak i uvnitř. Na následujících řádcích se dozvíte pár tipů a triků, jak na to.

reklama

Z hlediska HW údržby je velmi důležité zaměřit se zejména na odstranění prachu, který ucpává konstrukci chladiče a ulpívá na větrácích. V praxi se to projeví hlučnějším chodem systému, dochází k přehřátí systému a v důsledku toho může docházet k náhodnému vypnutí Vašeho zařízení. Při odstraňování prachu je důležité dávat pozor na roztočení větráku do plných otáček – mohlo by dojít k poškození ložiska větráku. Proto je lepší větráček zajistit tak, aby se při odstraňování prachu nepohnul. Pro odstranění prachu je nejvhodnější použít hobby kompresor, případně můžete použít stlačený vzduch, který je k dostání v obchodech s výpočetní technikou.

Když jsme odstranili z notebooku nebo počítače prach, následně je dobré zaměřit se na chladiče, respektive na termální pastu pod nimi. Doporučuje se termální pastu vyměnit jednou za 2 – 3 roky v závislosti na tom, jak moc zařízení používáte. Termální pasta má totiž za úkol co možná nejrychleji přenést teplo z procesoru nebo grafického čipu na chladič. Odvod přebytečného tepla z chladiče potom zajistí větrák, který je v něm zabudovaný. Termální pasta postupem času ztrácí svoje vlastnosti, nepřenáší teplo z čipů tak jak má a následkem toho dochází k nadbytečnému zahřívání systému. Proto je důležité na tento krok nezapomínat.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah, který vyžaduje trochu znalostí a zkušeností, doporučuji toto provádět pouze zručnějšímu a zkušenějšímu uživateli. Pokud máte pochybnosti o svých schopnostech, přenechte tuto část údržby raději odbornému servisu. Jestli se ale cítíte pevní v „kramflecích“, s chutí do toho – termální pasty jsou na trhu běžně dostupné. Doporučuji nešetřit penězi při výběru vhodné pasty.

K vnějšímu čištění vašeho zařízení jsou vhodné utěrky z mikrovlákna, které nepoškodí displej ani šasí počítače nebo notebooku a speciální čistící prostředky – osobně se mi nejlépe osvědčila antistatická pěna.

Pokud jde o softwarovou údržbu, tu můžeme rozdělit na dvě části - údržbu samotnou, a to pomocí všelijakých „cleenerů“ a na kompletní přeinstalování operačního systému. Pouhou softwarovou údržbou totiž jen prodloužíte životnost vašeho operačního systému, ale nedosáhnete stejné rychlosti odezvy systému, jako když jste si zařízení pořídili. Toho lze dosáhnout jedině tím, že obsah pevného disku smažete a nainstalujete znovu operační systém. Obě varianty rozeberu níže.

Abychom udrželi náš operační systém co možná nejdéle svěží, je zapotřebí pravidelně pevný disk čistit pomocí nějakého programu, který je k tomu určený. Osobně se mi nejlépe osvědčil program CCleaner. Jde o jednoduchou aplikaci zdarma, která jedním tlačítkem pročistí registry operačního systému, vymaže historii procházení internetu, instalační soubory aktualizačních balíčků systému Windows a spoustu dalšího balastu, který zpomaluje odezvu a chod systému.

Velmi důležitou roli při softwarové údržbě plní antivirový software – toto prosím opravdu nepodceňujte a doporučuji jednou ročně do takové ochrany investovat. Osobně používám program ESET Smart Security, který v sobě spojuje jak kvalitní antivirovou ochranu, tak i kvalitní firewall, který vás ochrání před různými útoky z internetu. Většina freeware antivirových programů nedokáže váš počítač ochránit před novými hrozbami, se kterými se musíme každý den potýkat - bral bych to spíše jako dočasné řešení. Jakmile totiž jednou dojde k zavirování vašeho zařízení, jediným stoprocentním řešením, jak se virů doopravdy zbavit je odstranit veškerá data z pevného disku a znovu nainstalovat operační systém.

Ani ten nejlepší „čistící“ software však nefunguje stoprocentně, a proto dříve či později budete muset operační systém od základu přeinstalovat. Protože většina uživatelů nevěnuje dostatečnou pozornost softwarové údržbě, obecně se doporučuje přeinstalovat operační systém jednou za dva roky. Toto je ovšem poměrně náročná procedura, která vyžaduje uživatele zkušeného, se znalostí softwarové problematiky, a proto pokud si na tuto činnost netroufáte, obraťte se raději na odborný servis.

Co napsat závěrem? Při procházení internetu buďte velmi obezřetní, neklikejte hned na všechny reklamy, které se na webových stránkách objeví a nezálohujte zbytečně internet. Zálohujte raději svá důležitá data, abyste o ně v případě havárie operačního systému v důsledku napadení virem nepřišli.

Autor: Počítače24.cz (text a foto)

Související články

Jak si vybrat repasovaný notebook 9  fotek

Jak si vybrat repasovaný notebook

Jestliže zvažujete nákup notebooku, máte omezený rozpočet nebo se vám jen nechce vyhazovat desetitisíce za nový stroj, ale přesto chcete rozumně na ...


Jak vybrat notebook pro školáka nebo studenta 4  fotek

Jak vybrat notebook pro školáka nebo studenta

Vybrat notebook pro školáka nemusí být až tak složité. Důležité je ujasnit si priority. Chceme-li jim pořídit parádní počítač nebo opravdu nadupaný ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Jak odstranit lak Koupelny
Poslední příspěvek: 9.10.2016 07:25 Tig
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
Pojezd sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 8.11.2016 10:00 Lucie
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×