Právě soutěžíme o:
knihu Revoluce jednoho stébla slámy knihu Revoluce jednoho stébla slámy
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nezbytné prvky nábytku pro váš komfort

Nezbytné prvky nábytku pro váš komfort

Nedílnou součástí mnoha kusů nábytku je nábytkové kování, bez které by některé jeho funkce nebyly možné – ať už jde o otevírání a zavírání, vysouvání či pojíždění. Jaké jsou možnosti nám napoví článek.

reklama

Výběr kování

Ať už vybíráte nábytkové kování jakéhokoli typu, je třeba vždy myslet na několik zásadních kritérií:

 • Kvalita – je samozřejmě základ. Dané kování musí udržet například dveře masivní skříně, udržet zásuvku s nádobím na místě a podobně. V tomto směru je dobré sáhnout po kovových kováních, které zaručí dlouhou životnost i kvalitu.
 • Výrobce – nábytek opatřete kováním ideálně od stejného výrobce, případně volte výrobce osvědčeného, který má v nabídce kompletní sestavu toho, co potřebujete. Zaručí vám to tak kompatibilitu všech součástí.
 • Komfort – ač to není nezbytně nutné, je dobré se podívat i po přidaných funkcích – zásuvku sice zavřete i opatrně rukou, ale pokud ji opatříte ještě systémem pomalých dojezdů, bude vám hned lépe fungovat.
 • Design – kování, která jsou na očích, by měla být ozdobou nábytku a ladit k interiéru, myslete tedy při výběru i na jejich vzhled.

Závěsy na dvířka

Jedním z nejčastěji využívaných typů nábytkového kování je závěs pro dvířka. Je to velmi namáhaná součást, u které je nutné dbát jak na kvalitu, tak na druh vzhledem k materiálu, který má držet a ve kterém je uchycena. Moderní typy umožňují stejně jako zásuvkové pojezdy možnost postupného pomalého a tlumeného uzavření – zásluhu na tom má pružina a píst.

Jak závěsy seřídit

Ať už při montáži, nebo po čase používání, kdy začne kování dvířek nábytku povolovat, je třeba závěsy seřídit, aby lícovaly a nikde nedřely. Pro správné fungování pantů je dobré znát jejich mechanismus. Závěs je složený z misky, která je zpravidla vložena do vyfrézovaného otvoru ve dveřích skříňky, a ramene s křížovým kotvícím protikusem, které je připevněno ke korpusu. Je více než vhodné při montáži použít hmoždinky a podložky, které zabezpečí, že se šroub či vrut nebude protáčet a uvolňovat a zaručí tak delší životnost. Pokud potřebujete dvířka vyrovnat, protože visí nakřivo nebo nedoléhají, pomoc je jednoduchá – otočení správným šroubem vše spraví:

 • vertikální svislý směr – pomůže vyrovnat šroub, který je nejblíže misce;
 • horizontální směr – vyrovnáte pomocí horního a dolního šroubu v protikusu;
 • dosednutí – upravíte pomocí šroubu, která je nejdále na ramínku.

Zásuvkové pojezdy

Dalším nejvíce využívaným mechanismem jsou zásuvkové pojezdy. Měly by umožnit pohodlné, snadné a tiché otevírání a zavírání zásuvek a zároveň bez problémů udržet hmotnost předmětu v ní uložených. V nabídce je mnoho druhů, takže si stačí pouze rozmyslet, jaké funkce a komfort od výsuvu očekáváte.

 • Plnovýsuv kuličkový – plechový výlisek, ve kterém se pohybují ocelové kuličky, který zajistí pomalé a tiché dosednutí zásuvky zpět na své místo.
 • Skrytý výsuv – aby na bocích zásuvky nerušila kovová konstrukce výsuvu, je možné ji opatřit skrytým mechanismem, který se umisťuje na dno. Je dostupný ve variantách částečného výsuvu, plnovýsuvu, s tlumením i dotahem.
 • Push mechanismy – pokud chcete mít otevírání skříní a zásuvek opravdu minimalistické a moderní, sáhněte po systémech, které nemají úchytky a otevřete je pouhým dotykem či zmáčknutím čelní desky. Systém může být mechanický, nebo elektronický.
 • Tlumený dojezd, který zamezí bouchání zásuvek a dvířek, funguje na jednoduchém principu – stejně jako píst naplněný tlumící kapalinou.

Zabezpečení

I v nábytkovém kování lze vybrat různé typy zámků, které zajistí, že se do skříněk a zásuvek nikdo jen tak snadno nedostane. Možností je několik:

 • elektronické zámky – pro moderní zabezpečení je možné nábytek vybavit elektronickými zámky s čipem či klávesnicí nebo kartou;
 • mechanické zámky – tradiční řešení ve variantách vhodných pro různé druhy nábytku – pro šatní skříně, kontejnerové zásuvkové díly i jednotlivé zásuvky, skleněná dvířka, k dostání jsou i zámky s číselníkovým kódem.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Skříně svépomocí aneb truhlářem za víkend 34  fotek

Skříně svépomocí aneb truhlářem za víkend

Jsme-li zruční, zvládneme si skříň zrenovovat nebo vyrobit celou novou sami. Ve větších dřevoobchodech je možné nechat si nařezat materiál podle připr ...


Renovace staré dřevěné skříňky 6  fotek

Renovace staré dřevěné skříňky

Váš nábytek je již oprýskaný a nemáte finance na to, abyste si pořídili nový? Zrenovujte starou dřevěnou skříňku a nechte krásný kus nábytku opět zazá ...


Nábytkové kování – řešení, která nadchnou! 5  fotek

Nábytkové kování – řešení, která nadchnou!

Kdo chce nadchnout lidi, musí ukázat něco mimořádného. Nové produkty a služby. Inovace a inspirace pro nábytek zítřka to je Fascin[action]. Hettich ...


Opravu kování provádějte hned jak se vyskytne sebemenší problém 6  fotek

Opravu kování provádějte hned jak se vyskytne sebemenší problém

Nějaké to okno v bytě či domě použijeme určitě každý den. Podléhají proto opotřebení jako každý mechanismus, zvlášť, když se používají tak často. V ...


Výměna kování může být hračka. Posuďte sami! 12  fotek

Výměna kování může být hračka. Posuďte sami!

Kování je hlavně okenní klička, malá často nenápadná, která má ale důležitou funkci u každého okna. Otočením okno otevřeme, zavřeme, nebo můžeme po ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×