Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Lazurol - natírání zahradního domku

Lazurol - natírání zahradního domku
Na zahradách se objevují nejrůznější srubové konstrukce, které majitelům slouží většinou jako účelový objekt, nejčastěji k uskladnění zahradního nářadí a techniky, případně jako zahradní domek pro děti. Tyto lehké dřevostavby se vyrábějí jako stavebnice, které si průměrně šikovný člověk za víkend sám nebo lépe s jedním dobrovolníkem podle návodu smontuje. Veškeré dřevěné části, kromě podkladových hranolů, jsou však bez jakéhokoli povrchového ošetření, proto je potřeba je natřít.
reklama

Nejlépe dřevostavbě ve venkovním prostředí prodloužíte životnost, když ji co nejdříve po montáži ošetříte nejprve impregnací a poté dvěma nátěry tenkovrstvé syntetické lazury. Stejně můžete postupovat i v případě natírání pergoly, altánu, houpaček a dalších dřevěných zahradních staveb.

Lazurol - impregnační základ S1033

Výrobce BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s. nabízí bezbarvé syntetické fungicidní napouštědlo Lazurol S 1033 - impregnační základ. Je určen k preventivní chemické povrchové ochraně dřeva a materiálů na bázi dřeva, jako jsou OSB desky, překližka či dřevotříska, před napadením plísněmi, dřevokaznými houbami a dřevokazným hmyzem. Použít ho můžete jak pod olejové, tak i pod syntetické nebo vodou ředitelné nátěrové hmoty.

Lazurol - Topdecor S1035

Tenkovrstvá syntetická lazura se směsí vosků a olejů je další výrobek téže firmy. Ochranný lazurovací nátěr na dřevo a materiály ze dřeva je určen jak do venkovního, tak i do vnitřního prostředí. K jeho skvělým vlastnostem patří to, že dokáže zdůraznit kresbu dřeva a tím, jak hluboce proniká pod povrch dřeva, dlouhodobě chrání nejen proti srážkové vodě, ale i proti UV záření. Nátěry zůstávají dlouho stálobarevné a nepopraskají.

Broušení a impregnace

Stavebnice zahradního domku je z hoblovaných a hlazených prken a trámků, přesto je vhodné před nátěrem podklad jemně obrousit, a to jak zevnitř, tak i zvenčí. Hrany strhněte smirkovou houbičkou. Domek zevnitř i zvenčí natřete (např. štětcem, válečkem nebo stříkací pistolí) impregnačním základovým nátěrem LAZUROL S1033. Před nanášením ho důkladně rozmíchejte, ředit jej není nutné. Dřevo nesmí být orosené, nesmí na něm být pryskyřičné výrony a pracovat byste měli při teplotě +10 °C až +25 °C. Po zaschnutí impregnace ji přebruste jemným smirkovým papírem.

Nátěry Lazurolem

Lazurol - Topdecor S1035 nejprve důkladně rozmíchejte. Štětcem (lze i válečkem) jej naneste na důkladně zaschlou impregnaci. V našem případě jsme použili na venkovní nátěr a na podlahu odstín ořech a uvnitř odstín přírodní. Nejnižší teplota vhodná pro tuto práci je +7 °C. Po 15 minutách od nanesení setřete nevsáklý Lazurol suchým štětcem, tak kresbu dřeva zvýrazníte stejnoměrně. Nátěr bude suchý do 24 hodin.

Podlahová prkna natřete Lazurolem - Topdecor S1035 z obou stran, a teprve pak je suchá přišroubujte k podkladovým hranolům. Pro vnitřní použití se tento nátěr nanáší v jedné až dvou vrstvách, pro venkovní prostředí je vhodné použít tři vrstvy. V případě, že použijete impregnační základový nátěr, stačí vrstvy dvě.

Také rámy oken natřete samostatně a teprve poté je připevněte.

Prkna střechy není třeba natírat, neboť budou pokryta střešní krytinou. Rozhodně je ale vhodné je opatřit impregnačním základovým nátěrem, aby byla střecha chráněna před dřevokaznými škůdci.

Po zaschnutí a lehkém zbroušení prvního nátěru natřete celou dřevostavbu podruhé, případně přidejte i nátěr třetí.

Zahradní domek je dokončen a správně povrchově ošetřen.

Více se dozvíte na www.bal.cz.

Autor: Med (text), Pavel Zeman (foto)

Klíčová slova:


Související články

Renovace stolku Lazurolem 24  fotek

Renovace stolku Lazurolem

Možná, že i vy jste na půdě objevili nějaký šikovný kousek, který by se hodil i do moderně vybavené domácnosti. Nám se podařilo najít malý stůl a po p ...


Lazury a povrchová úprava dřeva - 1.díl 15  fotek

Lazury a povrchová úprava dřeva - 1.díl

Natřít, nalazurovat nebo povrchově jinak upravit lze mnohé. Nejčastěji se však jedná o dřevo nebo kov. Barva vždy zlepší vzhled, ale především ochrání ...


Nový dřevěný plot s LAZUROL CLASSIC 11  fotek

Nový dřevěný plot s LAZUROL CLASSIC

Je velmi dobře známé, že jakýkoliv nátěr drží dobře, jen pokud dobře drží základ. A na tomto základu se pak mohou natírat již bez problému další nátěr ...


Lazury a povrchová úprava dřeva - 2.díl 19  fotek

Lazury a povrchová úprava dřeva - 2.díl

Barva je vybraná, podklad připravený, ještě zbývá vybrat způsob nanášení lazury, abychom pracovali co nejednodušeji a s co nejlepším výsledkem.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×