Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba plážové tašky

Výroba plážové tašky
Krásné počasí zve k vodě a nastává problém, kam naskládat vše, co si s sebou potřebujete vzít. Ušijte si jednoduchou plážovou tašku, prostornou a lehce udržovatelnou. Pere se v pračce, suší na šňůře, a pokud ji zrovna nepotřebujete, složíte ji do skříně nebo do auta, nezabírá skoro žádný prostor.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • pevná bavlněná látka smetanové barvy o délce asi 100 cm, šíře 140 cm
 • střihový (pauzovací) papír
 • zbytky pestrých bavlněných látek
 • lepidlo na textil ve spreji
 • bavlněný popruh široký 2,5 cm a 125 cm dlouhý
 • vhodně barevné nitě
 • hotový šikmý proužek nebo šikmo ustřižený pruh jemnější bavlněné tkaniny

Nářadí

 • transferová tužka
 • žehlička
 • šicí potřeby
 • nůžky

K výrobě takové tašky se hodí pevnější bavlněná látka, džínsovina nebo lněné tkaniny. Raději se vyhněte syntetickým materiálům, k létu se nehodí a těžko se udržují.

Jak pracovat s transferovou tužkou

Transferovou tužku (Transfer pencil) koupíte v papírnictvích nebo v prodejnách výtvarných potřeb. Na vybraný obrázek si položíte střihový (pauzovací) papír, na něj obkreslete hlavní linie transferovou tužkou. Obrázek položte na látku, ze které budete tašku šít – kresbou dolů (!) a přežehlete na nejvyšší stupeň, jaký látka snese (nejlépe na bavlnu). Barva z tužky se postupně přenese na látku, obrázek je stranově převrácený. Šablonu je možné použít asi třikrát. Pokud chcete „otisknout“ kresbu vícekrát, obtáhněte ji znovu transferovou tužkou. Linie nemizí, ale jednoduše se vypere.

Usnadněte si práci a kupte si lepidlo na textil ve spreji, které se lehce nanáší a hotové šikmé začišťovací proužky (seženete je ve větších galanteriích). Na aplikace volte látky s drobným vzorkem, v jemných barvách. Jen tak vyniknou linie mušlí. S velkými výraznými vzory byste měli na tašce spíše barevné fleky.

Postup

 1. Transferovou tužkou obkreslete mořské motivy na střihový (pauzovací papír). Použijte obrázky z knížek, internetu, nebo si motivy nakreslete podle našeho návodu. Každý motiv nakreslete zvlášť.

 2. Nakreslený motiv položte na vybrané barevné kousky látek kresbou dolů a žehlete tak dlouho, až je obrázek zřetelně otisknutý na látce.

 3. Z látky smetanové barvy ustřihněte obdélník o velikosti asi 100×68 cm. Po délce ho přehněte, máte rozměr 100×34 cm. Doprostřed pruhu si rozvrhněte uložení jednotlivých motivů. Poté látku znovu rozložte, pracujte ale pouze na zvoleném místě poloviny látky.

 4. Nalepené motivy přežehlete žehličkou zahřátou na třetí stupeň (bavlna). Nemáte-li lepidlo na textil, použijte oboustranný zažehlovací vlizelín.

 5. Barvy nití volte podle převažující barvy motivu – k růžové dejte červenou, ke světle zelené tmavě zelenou, k modré tmavě modrou, k oranžové výraznou oranžovou. Nitě musí být o mnoho tmavší než převládající barva motivů. Jemným klikatým stehem postupně obšijte jednotlivé motivy.

 6. Postupujte po úsecích, stejně tak, jako byste motiv znova malovali. Všechny nitě zatahujte dospodu práce a zauzlujte je. Nit nezapošívejte na stroji, zapošití by kazilo linie.

 7. Do hvězdice vyšijte přímým stehem vnitřní linie. Celou práci přežehlete.

 8. Vystřihněte dno tašky ve tvaru obdélníku o rozměru 41×14 cm. Rohy zaoblete tak, aby vznikl ovál jako na obrázku. Dno stříhejte ze silnější látky, nebo ho vystřihněte dvojitě a slepte lepidlem na textil.

 9. Nyní máte připravené oba díly tašky. Pruh s aplikací a dno.

 10. Pruh s aplikací rozložte, sešijte ho po kratší straně, rozžehlete šev a znovu složte. Získáte pruh sešitý do kruhu, šev je v rubu.

 11. Nyní našpendlete sešitý pruh na dno tašky tak, aby strana s našitými motivy byla uvnitř, a pečlivě jej sešijte.

 12. Na začištění švu použijte hotový šikmý proužek. Našijte jej hustým stehem okolo švu.

 13. Tašku otočte na líc. Bavlněný popruh přestřihněte napůl a našijte jej na kraj tašky jako dvě ucha, vzdálenost mezi uchy je 24 cm. Drží pevně? Tak do ní naskládejte věci a můžete vyrazit k vodě.

Pepův tipNemáte-li čas nebo odvahu aplikovat látkové motivy, můžete je nakreslit fixem nebo barvami na textil. Taška se však nedá tak často prát. Připraveno ve spolupráci s www.pohodovakrasa.cz.
Autor: Jana Šebestová (text, foto a realizace)

Klíčová slova:


Související články

Malujeme na tričko 16  fotek

Malujeme na tričko

Chcete dětem oživit fádní oblečení nebo toužíte po vlastnoručně dekorovaném tričku či jiném kousku textilu a bojíte se, že neumíte tak dobře malovat? ...


Mechová taška 1  fotek

Mechová taška

Květiny jsou vždy milým dárkem i krásnou dekorací v bytě. Jestli chcete potěšit někoho milého skutečně netradičně pojatou kyticí, anebo své hosty přek ...


Háčkované srdíčko 14  fotek

Háčkované srdíčko

Měli jste někdy chuť vzít do ruky háček, přízi nebo jemnou vlnu a nechat se unést fantazií, momentální náladou nebo se inspirovat pošmourným či naopak ...


Proměna košile 18  fotek

Proměna košile

V létě děti běhají po venku, zkoušejí různé aktivity a oblečení občas jen "hoří". A přece jim nezkazíte radost jen proto, že na sobě mají nové tri ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×