Domácnost

Ozdobit staré smaltované hrnce nebo plecháčky, oživit jednotvárné porcelánové hrnky či obaly na květináče nebo si namalovat originální náušnice – to všechno můžete pomocí vypalovacích barev. A vůbec nevadí, že nemáte speciální pec, stačí vám obyčejná kuchyňská trouba. Pokud chcete udělat někomu radost, namalujte jen pro něj hrníček i s podšálkem, talířek či misku na mlsky.
Vypalovací barvy na vodní bázi se dají použít na keramiku, sklo, porcelán, kov i terakotu, stačí jen zvolit správný odstín. Dobře se s nimi pracuje v interiéru, protože nezapáchají a díky tomu, že jsou omyvatelné vodou, mohou s nimi pracovat i větší děti. Po zaschnutí barvy vypálíme předměty při 150 až 170 °C v kuchyňské troubě (elektrická je nejvhodnější).
Všechny předměty, které chceme barvami zdobit, musíme nejprve důkladně zbavit mastnoty a nečistot. Omyjeme je teplou vodou se saponátem a utřeme utěrkou. Pozor, pokud je umyjeme v myčce, opláchneme ještě ručně leštící prostředky a utřeme dosucha utěrkou.
Abychom věděli, jak budou barvy v konečné fázi vypadat, zhotovíme si jednoduchý vzorník. Na sklo, porcelán i jiný používaný materiál naneseme vždy několika tahy štětce barvu a označíme ji příslušným číslem.
Na kreslení si připravíme předlohy a šablony, nejlépe i s rozvržením jednotlivých barev. Na hrnky z porcelánu nebo kovové či keramické předměty si můžeme zlehka načrtnout kontury obrázku. Nepoužíváme mastné tužky, aby barva dobře chytla.
Předměty ze skla se zdobí nejlépe, šablonu jen položíme pod sklo a pracujeme zvolenými barvami postupně jednou po druhé. Jednotlivé barvy necháme dobře zaschnout, aby byly ostré okraje nebo naopak pracujeme s vlhkými barvami, aby se odstíny do sebe zapíjely.
Pokud používáme barvy s kovovými efekty, je vhodné jimi začít jako s prvními. Pokud chceme míchat tyto barvy s jinými odstíny, je vhodné odlít trochu barvy do zvláštní misky a vyzkoušet efekt smíchání na stejném materiálu.
Drobné skleněné dekorace a šperky můžeme po zaschnutí ještě přetřít bezbarvým lakem – barvy budou jasnější a lesklejší a budou efektně odrážet světlo. Pracujeme zlehka, abychom spodní barevné vrstvy nepoškodili a nesetřeli.
Na tmavé předměty, jako je třeba smaltované nádobí, použijeme světlé barvy s kovovými efekty jako podkladové. Nakreslíme jednoduché motivy, vyplníme celou plochu obrázku a necháme zaschnout. Neměli bychom nanášet příliš silnou vrstvu. Ovšem barva nesmí ani prosvítat.
Na důkladně zaschlou spodní vrstvu barvy můžeme nanést detaily barevnými odstíny.Jednotlivé barvy nesmíme příliš naředit a opět pracujeme lehce, abychom spodní vrstvu nepoškodili.
Takovýmto způsobem ozdobíme tmavé nádobí, keramiku i kov. Staré kastrolky i cedník po babičce se mohou stát ozdobou poličky na chalupě, ale díky tomu, že je ozdobíme vypalovacími barvami, můžeme je dále používat i na vaření.
Nádobí ozdobené barvami s kovovými efekty nepoužíváme v mikrovlnné troubě!
Již staré české přísloví „Láska prochází žaludkem“ odhalilo, že jídlo hraje v životě dvou lidí důležitou roli. Jelikož Valentýn je už tady, máme jedin ...
Ve dnech 10. - 13. 3. 2018 se v Olomouci koná 2. ročník akce v s mottem: "Tvořím, tedy jsem...". Jedná se o prodejní výstavu kreativních a výtvar ...
Kdo by si nepřál popíjet třeba šípkový čaj z malovaného půllitříku? Též bylinný likér z vlastnoručně vyzdobeného šálku chutná lépe – a navíc pro ty za ...
Blíží se doba svátku, který u nás nemá moc dlouhou tradici. Svátek svatého Valentýna jedni zatracují, jiní jej mají v oblibě. A pro ty, kteří rádi dáv ...
Z obyčejné láhve, demižonu nebo vázy si můžete vyrobit zcela originální výrobek. Stačí si pořídit barvy na sklo, štětec a případně i předlohu, kterou ...