Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plasticky zdobený květináč modelovací hlínou

Plasticky zdobený květináč modelovací hlínou
Přestože si můžeme koupit květináče různých tvarů a barev, ten vlastnoručně a originálně vyzdobený nám nejvíce zkrásní prostory našeho interiéru. Květináče si můžeme vyzdobit pomocí různých technik, rozmanitých nápadů a navíc nás to téměř nic nestojí. Tyto květináče z přírodního materiálu můžeme vyzdobit plastikou z tvrdnoucí modelovací hlíny, která svým vzhledem se velmi podobá materiálu květináče.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • modelovací hliněnou hmotu
 • akrylové nebo temperové barvy
 • akrylový lak
 • Balakryl
 • přírodní lýko

Nářadí

 • váleček
 • nůž
 • tužku
 • špejli (párátko)
 • štětec
 • tavnou pistoli

Postup

 1. Odkrojíme si kousek modelovací, hliněné hmoty, zformujeme ji do koule a na umělohmotné či jiné nesavé podložce ji válečkem rozválíme do silnější placky.

 2. Nožem vykrojíme tvar koše nebo misky a vyzkoušíme si jeho velikost a umístění na květináči. Tupou špičkou tužky jednoduše naznačíme křížení na povrchu koše.

 3. Nožíkem v ruce nebo podle nějaké šablony vykrajujeme lístečky. Žilkoví či různé rýhy dle potřeby snadno protlačíme tupou stranou nože, špejlí, párátkem, jehlou apod.

 4. Jablka vymodelujeme z kuličky, kterou u bubáku a stopky smáčkneme. Protáhlý tvar hrušky zformujeme na jedné straně z kulatého tvaru. Jednotlivé části k sobě přilepíme tak, že místo lepení potřeme vodou.

 5. Všechny části pak naskládáme na zaoblenou stěnu ležícího a podepřeného květináče, kde je necháme 4 až 5 dní usychat. Dílky tím rovnou vytvarujeme dle místa, kam budou později přilepená.

 6. Ještě dřív, než celá kompozice uschne, můžeme prstem namočeným ve vodě zaoblit a zakulatit ostré hrany. Tyto úpravy necháme tak nakonec modelování, protože při přenášení měkké dílky snadno poškodíme.

 7. Po usušení lístečky, plody i koš obarvíme. Nejvhodnější jsou krycí barvy temperové nebo akrylové. Použijme-li vodové barvy, naneseme po zaschnutí předcházející barvy několik vrstev na sebe.

 8. Po uschnutí barev lze jednotlivé části nalakovat lesklým akrylovým lakem nebo lakem na dřevo. Keramika tak získá vzhled barevné glazury. Spodní část nenatíráme, aby se dobře lepila.

 9. Mezitím natřeme květináč Balakrylem, který lze též tónovat akrylovými barvami. V případě, že do nádoby nasypeme hlínu, natřeme jej i uvnitř. Jinak by prosakující se voda časem poškodila vrchní nátěr.

 10. Horní okraj květináče můžeme natřít třeba vínovou barvou a ozdobné lemování pod ním zlatou nebo-li bronzem. Bronz dostaneme v krémové, tekuté či sypké podobě ve výtvarných potřebách.

 11. Lepící tavnou pistolí nebo universálním lepidlem pak jednotlivé dílky na květináč přilepíme. Je-li třeba, poskládáme některé části na sebe tak, aby se vzájemně překrývaly a nevznikla tak hluchá místa.

 12. Působí-li vylisovaný vzorek u horního okraje příliš rušivě, můžeme ho částečně zakrýt přírodním lýkem. Čtyři až pět delších vláken obtočíme kolem lemu a konce svážeme do mašle.

Pepův tipModelovací samotvrdnoucí hmotu od různých výrobců v menších i větších baleních koupíme ve výtvarných potřebách nebo v papírnictví. Tato hmota nemusí být vypalována, protože sušením se sama vytvrdí a zůstane pevná. Po usušení můžeme na hlínu malovat, lakovat ji nebo ji různě opracovávat a sbrušovat.
Načatý balíček modelovací hmoty dobře zabalíme do igelitu a uložíme ho na dno lednice.
Nejvhodnější pro zdobení jsou hliněné květináče, vyrobené z terakoty, což doslova dle italského výrazu „terra – cotta“ znamená „vařená země“.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Zvonkohra z květináče 11  fotek

Zvonkohra z květináče

Pěknou a stále častější dekorací na balkóny, terasy či zahrady jsou zvonkohry. Proč si jí ale kupovat, když si můžeme pěknou a přesně podle vlastních ...


Kořenáče pro radost 8  fotek

Kořenáče pro radost

I bez keramické pece si můžeme zhotovit roztomilé květináče. Použijeme k tomu samotvrdnoucí, modelovací hmotu, např. FIMO, DEO, JOVI, atd. Modelovací ...


Houbový obrázek s rámečkem 11  fotek

Houbový obrázek s rámečkem

Houby sice rostou nejvíce na podzim, ale dobrý houbař je sbírá téměř po celý rok. Těchto darů lesa můžeme využít k vytvoření obrázku. Zkuste s námi vy ...


Renovace obalu na květináč 13  fotek

Renovace obalu na květináč

Také jste si před časem koupili levný plastový obal na květináč a teď vás děsí jeho vzhled? Zkuste si s námi vytvořit z obyčejného plastového obalu ...


Šnečí ulity – závěsná dekorace 6  fotek

Šnečí ulity – závěsná dekorace

Dekorací do bytu je na dnešním trhu nespočet, originálních už ovšem méně. Tento závěs ze šnečích ulit určitě originálním už proto, že si jej můžete ...


Betonový květináč na kaktusy 10  fotek

Betonový květináč na kaktusy

Originální květináč vlastnoručně vyrobený z obyčejné plastové misky a betonové směsi je ozdobený oblázky, střípky z rozbité keramiky či porcelánu, uli ...


Aby se nádobovým rostlinám dařilo 5  fotek

Aby se nádobovým rostlinám dařilo

Abychom rostliny v nádobách správně „nastartovali“ pro přicházející letní sezonu, je velmi důležité držet se několika zásad. Ať už pokojové nebo i nád ...


Basreliéf 12  fotek

Basreliéf

Reliéf je sochařské dílo zpracované v ploše, které plastickým náznakem dosahuje iluze třetího rozměru. Modelace vystupuje nad základní plochu, nebo je ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
4
Dřevěné valouny Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.2.2010 14:18 Lenka
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
3
2
Nábytek pro BARBIE Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 9.12.2012 12:09 Jess
2
nelze vyrobit, vyrobí někdo???? Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 17.5.2012 13:19 kikiHP
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
supr Vyrábíme pro děti
Poslední příspěvek: 14.4.2008 22:26 Milena
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×